Továrna firmy Mouka

Továrna firmy Mouka

Téma Brněnští architekti v Tišnově
Kód T064
Typ Průmyslový objekt Dopravní objekt Technický objekt
Adresa Koráb 133
GPS 49.3484N, 16.42992E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Historie firmy Mouka na popruhy a provaznické zboží sahá až do roku 1842, kdy ji založil František Mouka. Zpočátku sídlila v menších prostorách na dvoře domu. V roce 1907 zakoupil Antonín Mouka prostory na ulici Koráb, kde firma sídlí dodnes. V tehdejších prostorách železobetonové budovy se pracovalo s novými technologiemi a na tehdejší dobu moderním vybavením, jako je osvětlení, vytápění a větrání. 

V roce 1928 postihl továrnu požár a bylo potřeba ji kompletně zrekonstruovat. Přestavba byla svěřena brněnské firmě bratří Kubů a dokončena roku 1939. Architekturu navrhl Vilém Kuba, který ve stejné době pracoval také na bytovém dvoudomě bratří Svobodů na Jungmannově ulici. Na základě jeho projektu vznikla u starších průmyslových budov jednoduchá dvoupodlažní stavba s charakteristickým zaobleným nárožím, velkými okenními plochami a plochou střechou, jež vychází z modernistického tvarosloví funkcionalismu.

V roce 1948 byla firma znárodněna, následně spravována různými národními podniky s názvy Juta, Konopa či Závody S. K. Neumanna, ale výroba popruhů zůstala zachována. Postupně byly přistavovány další provozní prostory a sklady. V roce 1992 převzala firmu zpět rodina Mouků a pokračovala ve výrobní tradici. Původní podoba stavby bratří Kubů sice již doznala změn, které charakterizuje výměna oken nebo barevné provedení fasády, její zaoblené nároží a horizontální charakter však dodnes prozrazují dědictví funkcionalismu.

 

 

✍️ Adriana Došková, Petra Hlaváčková

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Mascot