Nájemní dům Emanuela a Františka Svobodových

Nájemní dům Emanuela a Františka Svobodových

Téma Brněnští architekti v Tišnově
Kód T063
Typ Bytový dům
Adresa Jungmannova 753
GPS 49.34514N, 16.43447E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Čtyřpodlažní bytový dvojdům v Jungmannově ulici byl postaven roku 1939 pro lékárníka Emanuela Svobodu a jeho bratra Františka; výstavby se ujala brněnská stavební firma bratří Kubů. Podnikatel Alois Kuba společně se svými bratrem architektem Vilémem realizovali během třicátých let v Brně a okolí velké množství převážně bytových domů pro soukromé majitele a majitelky, které se vyznačovaly progresivním architektonickým tvaroslovím v duchu funkcionalismu, kvalitou provedení včetně detailů interiéru a exteriéru a také rychlostí výstavby. Bratři Svobodovi oslovili známou brněnskou firmu se žádostí o vytvoření plánů bytového domu ve stejnou dobu jako Marie Štursová či Gabriel Beneš, proto lze předpokládat, že šlo především o investici v neklidných dobách. Dům byl nicméně dostavěn až po okupaci zbytků Československa v roce 1939. 

V přízemí částečně podsklepených domů jsou umístěny komerční prostory. V prvním patře se nacházejí vždy třípokojový, dvoupokojový a jednopokojový byt a dvě svobodárny, v druhém a třetím patře jsou umístěny vždy dva jednopokojové a dva dvoupokojové byty. Každá bytová jednotka již tehdy obsahovala vlastní koupelnu, záchod a spíž. Stavba nese některé typické rysy bytových domů bratří Kubů, jako například přetažené kazetové korunní římsy, průběžné arkýře nebo keramický obklad parteru. V roce 1941 vydal městský úřad potvrzení, že stavba byla provedena dle vzoru velkoměstských činžovních domů a svým vnitřním vybavením a řešením odpovídá požadavkům moderního bydlení.

V roce 1960 byl dvojdům vyvlastněn, v přízemí se tehdy nacházela kadeřnická provozovna s hygienickým a technickým zázemím. Bytová část byla během státního socialismu pouze běžně udržována, vyjma instalace elektrických ohřívačů vody a částečné náhrady kamen na tuhá paliva za kamna plynová. Současná podoba stavby si zachovává řadu původních architektonických prvků a je v udržovaném stavu.

 

 

✍️ Helena Ticháčková, Jakub Dvořák, Petra Hlaváčková

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Mascot