Bytové domy

Bytové domy

Téma Tišnov od totality k dnešku
Kód T049
Typ Bytový dům
Adresa Dvořákova 211Riegrova 212
GPS 49.3484N, 16.42992E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Po skončení druhé světové války nedocházelo v Tišnově poničeném bombardováním k žádné rozsáhlé stavební činnosti, protože investice směřovaly pouze na nezbytné akce, jako opravy domů, bytů, silnic a mostů, které ustupující německá armáda ničila při odchodu z města. V důsledku bytové nouze však došlo postupně ke vzniku nových 262 bytů, jež byly do roku 1960 z více než osmdesáti procent napojeny na veřejnou kanalizaci. S touto výstavbou souvisel i vznik dvou obytných domů na nároží Riegrovy třídy a Dvořákovy ulice, který představoval vpád nového typu staveb do dosud vilové čtvrti. Zakázku na návrh a stavební dokumentaci dvou obytných domů z roku 1947 zpracoval kuřimský architekt a stavitel Zdeněk Hodek. Domy umístil do zeleně ve stylu moderně působící řádkové zástavby, jež připomínala pozdější řešení panelových sídlišť. Dokončení a kolaudace obou staveb proběhly v prosinci roku 1948.

Domy byly navrženy jako totožné dvoupodlažní stavby se sklepy a půdními prostory. V prvním a druhém patře se nacházejí dva dvoupokojové byty, v suterénu jsou umístěny skladovací prostory pro jednotlivé byty, kočárkárna, prádelna a sušárna. Každý byt zahrnuje obývací pokoj, ložnici, kuchyni, spíž, koupelnu, toaletu, šatnu a předsíň. Byty ve druhém nadzemním podlaží mají z kuchyně a obývacího pokoje možnost přístupu na malé balkony. Obytné místnosti bytů jsou orientovány na východ a úzká okna sociálního zázemí, spíží a okna kuchyní můžeme rozpoznat na vstupním průčelí orientovaném na západ.

Z konstrukčního hlediska se jedná o dvoutrakt s nosnými obvodovými zdmi a střední nosnou zdí v podélném směru. Zdivo v suterénu včetně podlah je provedeno z monolitického betonu, stropy nad suterénem, nad schodištěm v půdním prostoru a schodiště pak byly vytvořeny z monolitického železobetonu. Nosné zdi jsou provedeny z plných cihel, příčky v bytech z podélně děrovaných cihel. Zastřešení domu je tvořeno valbovou střechou s klasickým dřevěným krovem a jako střešní krytina byla použita pálená taška bobrovka.

V průběhu padesátých a šedesátých let nebyly prováděny žádné významné zásahy do podoby objektu. Na pozemku však v letech 1966—1971 přibyly garáže pro oba bytové domy a přístřešek pro motocykly. Největší změnou prošel jeden z domů roku 1996 po zařízení půdní vestavby podle projektu architekta Oldřicha Neumayera. Bytové domy spolu s obytnými domy Bohuslava Fuchse na Wagnerově ulici představují nový stavební typ, který do Tišnova vstoupil po druhé světové válce a na začátku komunistické totality. 

 

 

✍️ Veronika Čadová, Viktorie Molčanová, Petra Hlaváčková

...
...
...
...
Mascot