Vila Vladimíra Navrátila

Vila Vladimíra Navrátila

Téma Brněnští architekti v Tišnově
Kód T035
Typ Vila, rodinný dům
Adresa Černohorská 755
GPS 49.34942N, 16.43078E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Jednu z nejzajímavějších funkcionalistických vil v Tišnově si nechal na sklonku třicátých let vystavět soudce okresního soudu v Tišnově Vladimír Navrátil. Soudce byl známý svými vlasteneckými postoji a kulturními zájmy. Mezi jeho přátele patřili například tišnovský archivář, spisovatel a historik Bohuš Sedlák či spisovatel Jaroslav Lisický. Během druhé světové války se Navrátil seznámil také s básníkem Jaroslavem Kvapilem. Soudce byl navíc členem několika místních spolků a často navštěvoval představení a koncerty ve zdejší sokolovně. Rozhled a společenské kontakty ovlivnily i podobu Navrátilovy vily, kterou si v závěru třicátých let nechal vystavět v blízkosti Riegrovy třídy na parcele mezi ulicemi Černohorská a Jiráskova. 

Ke své žádosti o povolení stavby ze září 1938 přiložil plány vytvořené o měsíc dříve Karlem Bezroukem, tehdy zaměstnaným v brněnské architektonické kanceláři Slavoboje Šimoníka. Na celé stavbě, dokončené v červnu 1939, pracovala Šimoníkova stavební firma, a je proto možné, že do projektu zasahoval také on sám. Na tišnovském domě je vidět, jak moc byl Bezrouk ovlivněn soudobou brněnskou architekturou. Sám spolupracoval hlavně s Bohuslavem Fuchsem, který jej roku 1937 přizval k provedení plánů brněnského paláce Alfa. Právě jeho stavby zřejmě ovlivnily i podobu Navrátilovy vily.

Funkcionalistická budova s kamennou podezdívkou, za níž se skrývá suterén, byla vystavěna na pravidelném čtvercovém půdorysu, z něhož vyniká jen protáhlé zahradní nároží, zakončené obloukem. Vila s hladkými fasádami a jednoduchými tvary je přístupná venkovním schodištěm, vedoucím k hlavním dveřím. Za nimi se nachází vstupní hala, z níž vedly dveře na toaletu a do přilehlého pokoje pro služku, ze kterého se dalo projít do kuchyně a spíže. Směrem do zahrady se nacházel pánský pokoj a velký obývací pokoj, umístěný do půlkruhově zakončené přístavby. Z této místnosti vedly dveře do zimní zahrady, jejíž prosklená stěna spočívala na betonovém soklu, vysunutém z hladké fasády. Schodiště v hale, osvětlené velkým oknem v průčelí vily, spojovalo přízemí s prvním patrem. Místnost nad obývacím pokojem, zakončená obloukem, sloužila jako ložnice, vedle ní byl navržen dětský pokoj a v nároží u Jiráskovy ulice pokoj pro hosty se samostatným vstupem z haly. Dům si navzdory drobným úpravám zachoval funkcionalistickou podobu z konce třicátých let do současnosti. 

 

 

✍️ Michal Konečný

 
...
...
...
...
...
Mascot