Vila Marie a Jindřicha Sedlákových

Vila Marie a Jindřicha Sedlákových

Téma Tišnov v nové republice
Kód T033
Typ Vila, rodinný dům
Adresa Tyršova 459
GPS 49.34948N, 16.42946E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Rodinný dům v Tyršově ulici byl postaven roku 1923 pro manžele Marii a Jindřicha Sedlákovy, kteří byli členy Všeobecně prospěšného stavebního a bytového družstva pro Tišnov a okolí. Jindřich Sedlák působil jako ředitel nemocenské pokladny, a proto se na něj mohla vztahovat podpora pro státní zaměstnance na stavby obytných domů, kterou vyřizovalo družstvo na základě zákona o stavebním ruchu z roku 1922. Toto legislativní opatření umožňovalo získat výhodné půjčky, a tak podpořit vznik nových domů a bytů.

Návrh a stavbu vily provedla firma tišnovského městského stavitele Josefa Špačka. Vila na čtvercovém půdorysu s vyvýšeným přízemím původně obsahovala jen tři obytné pokoje, kde žila pětičlenná rodina. Fasáda domu je hladká s předsazenými okny s geometricky pojatým plastickým členěním sloupky a parapety, jež prozrazují tendence českého národní stylu. Ten se v Tišnově té doby prosadil zejména díky neprovedenému, ale všeobecně známému projektu vily Viktora Holuba v ulici Pod Květnicí, který ovlivnil také podobu obecního nájemního domu Na Hvozdě, vystavěného v letech 1923–1924 podle projektu stavitele Jana Hýkrdy. Stavitel Josef Špaček svými dekorativně pojatými šambránami zjevně navazoval na obdivované stavby a vycházel tak vstříc dobovému vkusu.

Majitel vily Jindřich Sedlák byl veřejně činným zastáncem práv sociálně slabých a dělníků a podílel se na rozvoji města Tišnov. Působil nejprve jako zastupitel, od roku 1919 jako městský radní. Stál u zrodu prvních komunistických organizací na Tišnovsku v roce 1921 a během druhé světové války sloužil jeho dům jako místo úkrytu několika komunistických funkcionářů před útěkem do zahraničí. Sedlák se stal v roce 1945 předsedou revolučního národního výboru v Tišnově a pět let poté mu byl udělen Řád práce. Protinacistického odboje se zúčastnili i jeho synové Jaromír a Vladimír. Od šedesátých let vlastnila dům rodina Havlátova, která v roce 1966 rozšířila obytné místnosti do podkroví. Navzdory dalším úpravám po roce 1992 zůstala architektura vily zachována a dodnes představuje jeden z mála příkladů využívání forem českého národního stylu v Tišnově.

 

✍️ Karolína Charvátová, Petra Hlaváčková

thumb
thumb
thumb
thumb
thumb
Mascot