00:00
00:00
Vila Eduarda Klabačky

Vila Eduarda Klabačky

Téma Tišnov na prahu moderní doby
Kód T017
Typ Vila, rodinný dům
Adresa Riegrova 425
GPS 49.34824N, 16.43228E
Památková ochrana Nejsou evidovány žádné způsoby ochrany

Letohrádek odborného učitele na tišnovské hospodářské škole Eduarda Klabačky byl jednou z posledních vil na Riegrově třídě, vystavěných v historizujících architektonických formách. Rodák z Hrádku na Vlárské dráze Eduard Klabačka patřil v prvních desetiletích 20. století k významným osobnostem Tišnova. V Tišnově působil jako oblíbený učitel a od roku 1922 zastával funkci ředitele zimní hospodářské školy. Současně byl členem několika hospodářských spolků, psal populární a vědecké texty a popularizoval zemědělské hospodaření. Do Tišnova se přistěhoval v roce 1907 z Prostějova a už o tři roky později zde zakoupil pozemek nedaleko Kuthanova sanatoria. O stavební povolení vily však zažádal až roku 1916, kdy oslovil tišnovského stavitele Bedřicha Komárka, který vystavěl už několik domů v sousedství. Byl mimo jiné tvůrcem dvou sousedních domů, vlastněných tišnovským berním exekutorem Bedřichem Richterem. Výstavba Klabačkova domu trvala v porovnání s tehdejší stavební praxí neobvykle dlouho, což způsobil nedostatek pracovních sil a materiálu během první světové války. Stavební práce se protáhly až do letních měsíců roku 1919, což mimo jiné způsobilo i některé změny v původnímu projektu. Stavební komise například zjistila, že na domě nebyl vystavěn druhý balkon na východním průčelí. Krátce po dokončení domu začal Eduard Klabačka vilu pronajímat a dále v ní nebydlel. 

Bedřich Komárek navrhl pro Eduarda Klabačku okázalé rodinné obydlí v eklektickém stylu. Patrová vila byla vystavěna na přibližně čtvercovém půdorysu, ze kterého vystupuje několik rizalitů. Stavitel věnoval největší pozornost průčelí obrácenému do ulice, do kterého v patře umístil balkon a mohutný patrový rizalit s lichoběžníkovým štítem. Do zvýšeného přízemí, spočívajícího na kamenné podezdívce, pak vložil elegantní lodžii s otevřenou arkádou. V Komárkově architektonickém návrhu bylo na fasádách použito výrazné armování, motiv zjednodušeného obloučkového vlysu napodobujícího románský architektonický prvek a zalamované šambrány s useknutými konci. Investor však nakonec upřednostnil dekorativní prvky geometrické secese, takže nárožní armování vystřídaly pilastry, bosáž byla ponechána jen u oblouků lodžie, změnil se tvar okenních šambrán, balkon doplnily dekorativní vázy a lodžii uzavřela okna. Na fasádách se střídají dva typy omítek. Architektonické prvky jsou provedeny v hladké omítce, plochy pokrývá omítka režná. 

Hlavní vchod byl umístěn v hlavním průčelí vedle lodžie. Uprostřed přízemí navrhl Bedřich Komárek halu se schodištěm do patra, směrem do ulice pak umístil velký prostorný pokoj, na který navazovala další obytná místnost s koupelnou. S halou sousedila kuchyně se spíží. Dva menší pokoje se nacházely v prvním patře. Součástí Komárkova projektu byla také zahradní úprava pozemku, již měly tvořit skupiny okrasných záhonů a sad umístěný za domem. Vila Eduarda Klabačky, představující jeden z posledních příkladů historizující architektury ve městě, skvěle zapadá mezi další vily vybudované na začátku 20. století. Lze předpokládat, že šlo zároveň o jednu z posledních vil Bedřicha Komárka, který v roce 1919 předčasně zemřel. 

 

✍️ Sára Prokopová, Lenka Kalábová


...
...
...
...
Mascot